BLOG

AKILLI MERCEK

AKILLI MERCEK

AKILLI MERCEK

Yaş ile birlikte gözün doğal lens yapısı elastikiyetini kaybeder. Özellikle yakını görmede güçlük çekilir. Gelişen teknoloji ve tıbbi araştırmalar sayesinde göz içi mercekler uzak, orta ve yakın mesafelerde kesintisiz ve akıcı bir görüş sağlayabilmektedir. Dolayısıyla hasta tüm gözlüklerinden kurtulabilmektedir. Genellikle 50 yaş ve üzeri hastalara uygulanan bu yöntem, hipermetrop,miyop ve astigmat hastalarında çok tercih edilen bir yöntemdir.  Katarakt tedavilerinde de akıllı mercek oldukça başarılı bir tedavi yöntemidir. 

Akıllı mercek operasyonunda damla ile göz uyuşturulduktan sonra 2,8 mm ile gözün içerisine girilir ve doğal mercek ile yapay merceğin yeri değiştirilir. 10 dakika süren işlem sonrasında hasta 2 saat içerisinde evine dönebilir ve damlalarını uygulamaya başlayabilir. Tüm mesafeleri hasta net bir şekilde görmeye başlayabilir. 

Kimlere uygulanmaz?

Göz arkasında özellikle retinada sorunu olan kişilerde akıllı mercek uygulaması yapılmaz. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı ve korneal skar hastalarına uygulama yapılmamaktadır. Akıllı mercek uygulaması sonrasında hastalarda ışık hassasiyeti olması normal karşılanmaktadır. Bu durum geçicidir. Ameliyat sonrası göze 1 ay boyunca dokunulmaması uzman hekimler tarafından önerilmemektedir. Bir ay sonrasında hastalar tamamen normal hayatlarına dönebilmektedirler. 

Sağlıklı Günler Dileriz.