BLOG

Beta HCG Nedir?

Beta HCG Nedir?

SAĞLIK BÜLTENİ

1-Beta HCG Nedir?

İnsanın vücudunda bulunan hormonlar iki türe ayrılır. Bu türler alfa ve beta olarak adlandırılır. Beta HCG hormonu ise koryonik gonadotropin hormonunun beta türüdür. Gebelikte erken zamanlarda bile HCG hormonu artış göstermektedir. gebeliğin erken dönemde teşhisi için HCG testi yapılır.  Beta HCG testini kanda ve idrarda yapmak mümkündür. Kan testi ile yapılan ölçümler idrar testine göre daha hızlı ve doğru sonuç vermektedir. genellikle Beta testi olarak adlandırılan testin tıp dünyasında farklı isimleri de mevcuttur. Bu isimleri, Beta HCG kan testi, kantitatif kan gebelik testi, kantitatif HCG testi, kantitatif seri Beta HCG testi olarak sıralayabiliriz. Gebeliğin teşhisi için kan testi yerine eczanelerden temin edilebilen idrar testleri ile de yapılabilir. Ancak idrar testlerinde sıvı kaybı ya da testin yapıldığı saat gibi pek çok faktör testin sonucunu etkileyebilmektedir. HCG hormonu, döllenmenin oluşmasıyla birlikte plasentadan salgılanmaya başlar. Gebeliğin oluşumu ile birlikte salgılanmaya başlayan HCG hormonu, döllenmeden 11 gün sonra kanda ve bundan bir hafta sonra da idrarda rahatlıkla saptanabilir. Kanda yükselen HCG değerine göre gebeliğin ortalama haftası saptanabilir.

2-Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HCG testi, kan alınarak yapılmaktadır. Ve laboratuvar koşullarına göre değişmekle birlikte birkaç saat içerisinde sonucu alınabilmektedir. Beta HCG testi öncesinde kişinin herhangi bir konuya dikkat etmesi gerekmemektedir. kan yoluyla yapılan Beta HCG testi günün her saati yapılabilmektedir. Her kan testinde uygulanan prosedürler uygulanmaktadır. Sağlık personeli tarafından damarların daha iyi görülebilmesi için kolun üst kısmına lastik bağlanır. Cildin yüzeyi dezenfekte edildikten sonra iğne yoluyla kan örneği kısa sürede alınır. Kan örneğinin sonuçlarının ne zaman çıkacağını sağlık personelinden öğrenebilir ve sonuçlarınız çıktıktan sonra hekiminizle görüşebilirsiniz.

3-Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Hesaplama

Eğer gebelik söz konusu değil ise kandaki Beta HCG değer aralığı 0-10 mlU/ml olmalıdır. Değerleri bu aralığın üzerinde olan ve aktif bir cinsel hayatı olan kişilerde gebelik oluşma ihtimali yüksektir. Haftalık olarak Beta HCG aralıklarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • Gebeliğin 3. haftasında 5-50 mlU/mL

  • Gebeliğin 4. haftasında 5-426 mlU/mL

  • Gebeliğin 5. haftasında 18-7.340 mlU/mL

  • Gebeliğin 6. haftasında 1.080-56.500 mlU/mL

  • Gebeliğin 7 ve 8. haftasında 7.650-229.000 mlU/mL

  • Gebeliğin 9 ve 12. haftasında 25.700-288.000 mlU/mL

  • Gebeliğin 13 ve 16. haftasında 13.300-254.000 mlU/mL

  • Gebeliğin 17 ve 24. haftalarında 4.060-165.400 mlU/mL

  • Gebeliğin 25 ve 40. haftalarında 3.640- 117.000 mlU/mL aralığında tespit edilen Beta HCG değerleri normal olarak kabul edilir.

Beta HCG testinin önemli olmasının sebebi, gebeliğin oldukça erken dönemlerde tespit edile biliyor olmasıdır. Kanda Beta HCG hormonun yüksek çıkan kişilerin sağlıklı bir gebelik geçirip geçirmeyeceğini garanti altına almak adına kan testinin 72 saat içerisinde tekrarlanması gerekmektedir. HCG değerlerinin haftası belirlenmesine rağmen yüksek olmasının nedenleri vardır. Bu nedenler, gebelik haftasının yanlış hesaplanmış olması, çoklu gebelik ya da molar gebelik olabilir. Bu sebeple hastanın hormon dengesinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve bebeğin yerleşeceği kesenin ultrason yardımıyla görüntülenmesi gerekmektedir.

4-Beta HCG Testi Nelerden Etkilenir?

Beta HCG testinde değerleri normalin üzerinde çıkan bireyler yüksek ihtimalle hamiledir. Evde yapılan idrar testlerinde yanılma payı olsa da kan değeri ile yapılan testlerde yanılma payı çok düşüktür. Testin yanlış çıkma olasılığını, pankreas kanseri gibi kanser türleri, erken dönemde yapılan düşükler hatalı pozitif test sonuçlarına sebep olabilir. Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar da Beta HCG testini etkilemektedir. düşükler ya da kürtaj yoluyla gebeliğin sonlandırılması durumunda hormon seviyeleri zamanla normale dönecektir. Yine bu süreçte hastanın düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir.

Eğer hamilelik şüphesi içerisindeyseniz, sağlık kuruluşlarına başvurarak Beta HCG testinizi yapıtırabilirsiniz. Testin sonucunun pozitif çıkması durumunda hekiminize başvurarak kontrol sürecinizi başlatmanız ve düzenli aralıklar kontrollere gitmeniz önerilmektedir.