BLOG

BEYİN ENFEKSİYONU

BEYİN ENFEKSİYONU

 

Çeşitli mikropların beyin zarlarına yerleşmesi neticesinde oluşan beyin enfeksiyonu, her yaşta görülebilmektedir. Beyin enfeksiyonuna sebep olan bakteriler, çoğunlukla üst solunum yolu hastalıkları gibi sorunlara neden olmaktadır. Zaman zamanda bu bakteriler beyne ulaşabilmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Bebek ve çocuklarda belirtiler genellikle silik görülmektedir. İler yaşlarda, ateş, kusma, dalgınlık, uyku eğilimi gibi havale belirtileri ile başlar.

Beyin enfeksiyonu tanısı nasıl konur?

Hastalık teşhisinde hastanın öyküsüne bağlı olarak değişiklikler olabilmektedir. Ancak genellikle beyin-omurilik sıvısı incelenir. Bu inceleme bel bölgesinden alınan sıvı ile yapılmaktadır. Mikrobun türü saptanarak tedavi süreci planlanır. 

Aşısı var mıdır?

Beyin enfeksiyonunda mikrobun türü önemlidir. Ancak çoğu mikrop türüne uygun aşı üretilmiştir. Aşı uygulanan kişilerde beyin enfeksiyonu riski azalmaktadır. 

Subakut Sklerozan Panensefalit

Yine mikropların yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Çoğunlukla kızamık mikrobunun yol açtığı bir beyin hastalığıdır. Kızamık geçirmiş çocuklarda görülme olasılığı yüksektir. Bu sebeple aşı uygulaması her çocuğa yapılmalıdır. 

Belirtileri nelerdir?

Normal hayatına devam eden bir çocukta sonralarda,

-Dengesizlik

-Yürümede bozulma

-Konuşma bozukluğu

-Unutkanlık gibi belirtiler görülmeye başlar.

Tanısı nasıl konur?

Yine bel sıvısının incelenmesi ve antikor ölçme yöntemi ile tanı rahatlıkla konulabilir.

Sağlıklı Günler Dileriz.