BLOG

BRONŞİT NEDİR?

BRONŞİT NEDİR?

Bronşit nedir?

Bronşiol adı verilen içi hava dolu keseciklerin enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkan iltihap bu keseciklerde daralma yaratır. Bu daralma akciğer kapasitesini büyük oranda küçültür. Çoğunlukla iki yaşından küçük çocuklarda görülen ve alt solunum yollarında en sık meydana gelen rahatsızlık olan bu hastalık Akut Bronşit Hastalık olarak tanımlanır. Sık sık viral patojenlerin yol açtığı bu hastalıktan %50 oranında Respiratuvar Sinsisyal Virüs (RSV) sorumludur. 

Bronşit belirtileri şunlardır;

⇢ Akut bronşit çoğunlukla üst solunum enfeksiyonu ile ortaya çıkar ve hastalığın ilk belirtilerinde genellikle hapşırma ile burun akıntısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olur. 


⇢ Ateş yükselmesi ve iştah kesilmesi gibi belirtiler bronşiollerdeki enfeksiyon artması sebebiyle ortaya çıkabilir.

 

⇢ Hastalık ilerlediği takdirde hava kesecikleri dolar ve tıkanıklık artar bu da solunum sıkıntısını doğurur.

 

⇢ Hastalıkta kendini gösteren en net klinik belirti hırıltı şeklinde duyulan solunum sesleridir.


Bronşit tanısı

Akut bronşit ve astım bronşit rahatsızlıklarının klinik tablosu çok benzerdir bu sebeple karışıklık durumu söz konusu olabilir. Özellikle ilk bronşit atağı durumunda bu ayrımı yapmak çok zordur fakat devamında oluşan ataklarda görülen belirtiler ile tanı koyma işlemi kolaylaşır. Bronşit atağı öncesinde viral enfeksiyon bulgusunun olmaması, hırıltı ataklarının tekrarlanması ya da astım öyküsünün varlığı bu hastalığın bronşit astım olduğunu destekleyen güçlü belirtilerdir.

Bronşit tanısı konduktan sonra hastalığın şiddetini ölçmek adına klinik derecelendirme yapılır. Bu işlem yapılırken hastanın 60 saniye içindeki nefes sayısı, hırıltılı nefes sesi, retraksiyon (çekilme) durumu ve genel durumda ki sıkıntılar (huzursuzluk,iştahsızlık,bilinç bozukluğu vb.) göz önüne alınır. 

Bronşit tedavisi nasıl yapılır?

Akut bronşit tedavisinin amacı hastaya destekleyici bakım uygulamak ve semptomları azaltarak rahatsızlığı en aza indirmektir. Hastanın oksijen yüzdesini normale döndürmek ve solunum sıkıntısını gidermek için tedaviye bronşlarda genişlemeyi sağlayan bronkadilatatör ile başlanır. Bronkadilatatör tedavisine cevap verilmeyen ve tekrar eden solunum atakları görülen aynı zamanda da ağır bronşit tablosu görülen hastalarda kortikosteroidlerin antienflamatuvar etkisinden yararlanılabilir. Hastaya uygulanan tedavinin etkili olup olmadığı düzenli bir şekilde uzman doktor tarafından kontrol edilmeli ve planlanmalıdır. 


Bronşite ne iyi gelir?

- Balgam problemi varsa tuzlu su ile yapılan gargara çok etkili bir uygulamadır. 1 bardak su ve 2 yemek kaşığı tuz karışı düzenli aralıklarla uygulanırsa boğaz enfeksiyonunu yatıştırır ve balgamın atılmasını sağlayarak hava yolunu rahatlatır.

- Doğal nemlendiriciler ile bulunulan ortam gerekli oranda nemlendirilebilir. 

-Günde en az iki litre su içilmesi gerekir bu ödemi kontrol altına alarak mukus salınımını azaltır.S

Sağlıklı Günler Dileriz.