BLOG

CİNSEL HASTALIKLAR

CİNSEL HASTALIKLAR

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR NELERDİR?

Cinsel yola bulaşan hastalıklar, sperm, kan, akıntı, vücut sıvıları ile bulaşabilmektedir. Çiftler arasına birbirine geçebildiği gibi anne karnında bebeğe de geçebilmektedir. Korunmasız cinsel ilişki sırasında bulaşma ihtimali çok daha yüksektir. Çoğunlukla, akıntı, ağrı, kaşıntı, su kesesi gibi kabartılar ile kendini belli eder. Hastalıklar tedavi edilmezse, yayılmaya devam eder ve kişinin kısırlığına hatta hayatını riske atacak sonuçlara neden olabilir.

Cinsel Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Akıntı

Kadınlarda akıntı çoğu zaman normaldir. Rahim ağzı ve rahimden gelen yumurta akı kıvamında akıntılardır. Kokusuzdur ve berraktır. Gebelikte ve yumurtalama döneminde akıntının koyulaşması da normaldir. Eğer cinsel hastalık varsa akıntıda değişkenlik olur. Sarı,gri,yeşil renklerde ve kookulu akıntı mevcuttur. Bu gibi belirtiler olduğunda uzman hekime başvurulmalıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en belirgin belirti idrar yolu enfeksiyonudur. Az miktarda idrar ve sık sık idrara çıkma isteği ile ortaya çıkar.

İshal ve Kusma

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarında belirtisi olabilen kusma ve ishal söz konusu olduğunda uzman hekime başvurmak gerekmektedir.

Terleme

Normalden fazla terleme, ani ateş basması, cinsel yolla bulaşan hastalıklarının belirtisi olabilir.

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Frengi:

Kronik ve sık rastlanan bir cinsel hastalıktır. Cinsel bölgede, rektumda, ağız çevresinde kısmızı ve ıslak görünümlü çıban çıkması durumudur. Kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir. Bulaşıcıdır. Erkeklerde ve kadınlarda siğiller oluşur. Sinir ve dokulara zarar verebilen bir hastalıktır. Hayati tehlikeye yol açabildiğinden uzman hekime başvurulması gerekmektedir.

Belsoğukluğu:

Belirtileri:

-İrinli akıntı

-İdrarda akıntı ve yanma

-Rahim ağzı iltihabı

-Cinsel ilişki sonrasında ve esnasında kanama

HPV

Belirtileri:

Siğil oluşumudur. Kadınlarda kansere neden olabilmektedir. Vajinal, anal ve oral seks esnasında geçme olasılığı yüksektir.

AIDS

Ömür boyu tedavi gerektirir. Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olur. Aıds aynı ortamda bulunan kişiden geçmez, ter, göz yaşı ve el teması ile bulaşmaz. Zaman içerisinde aids'e dair ilaçların gelişmesi ile ölümler azalmıştır.

Hepatit B

Kan, vücut sıvısı ve idrar ile bulaşır. Karaciğer yetmezliğine ve kanserine neden olabilir. Erken teşhis ile tedavisi mümkündür.

Klamidya

İdrarda yanma ve genital bölgede kaşıntı,akıntı, kızarıklık ve yara gibi belirtileri vardır. İlaçla tedavisi mümkündür. Tek korunma yolu prezervatif kullanımıdır.

Sağlıklı Günler Dileriz.