BLOG

D VİTAMİNİ

D VİTAMİNİ

D vitamini eksikliği nedir?

Eksikliği şiddetli belirtilere sebep olan D vitamininin yeterli miktarda alınmadığı anlamına gelir. Kalsiyum kemiğin ana yapısıdır ve D vitamini ile vücut onu emer. Bağışıklığın, sinir sisteminin ve kasların çalışabilmesi için önemlidir. Cilt vitamini kendi üretebilir, yenilen besinlerle bu vitamini vücut alabilir veya D vitamini takviyesi kullanılabilir. Güneşlendikten sonra bu vitamin ciltte doğal olarak sentezlenir. Güneşe fazla maruz kalmak cilt kanserine ve yaşlanmasına sebep olabileceği için diğer yollar sıklıkla tercih edilir.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Bazen bu eksiklik hiç belirti göstermezken bazen de yorgunluk ve vücutta genel bir ağrıya sebebiyet verebilir. D vitamini eksikliği çok ileriyse yürüme zorluğu ve kemiklerde ağrı oluşturur. Bağışıklık sisteminin görevini yerine getirmemesi sebebiyle de bazı ek belirtiler ortaya çıkabilir; bileklerde ve eklemlerde ağrı, depresyon, uykusuzluk, saç dökülmesi ve baş ağrısı gibi. 

D vitamini eksikliğinin nedenleri:

⇨ Güneş ışığından yeterli yararlanamamak D vitamini eksikliğinin bir sebebi olabilir. Çünkü güneş ışığı vücuda yeterli vitamini verebilir. Pek çok insan kapalı mekanlarda zaman geçirdiği için ya da fazla güneş kremi kullandığı için yeterince güneş ışığını vücuduna alamaz. Özellikle kışın güneşten alınabilecek D vitamini oranı daha da düşer.

⇨ Sadece beslenme ile yeterli derecede vitamini vücudumuza alamayız bu nedenle takviye vitamin almamak da eksikliğe sebep olabilir. 

⇨ Gebelikte yada obezite durumunda da vücudun ihtiyacı arttığından D vitamini eksikliği görülebilir.

D vitamini eksikliği tanısı nasıl konur?

Doktorunuz öncelikle D vitamini eksikliği ile ilgili sorular sorar. Sonrasında 25- hidroksivitamin D düzeyini ölçmek için sizden kan testi ister. D vitamini kanda en çok bu formda bulunmaktadır. 

➤Ciddi eksiklik: 30 nmol/L’nin altında (12 ng / mL)

➤Hafif eksiklik: 30 nmol/ L (12 ng /ml) ile 50 nmol / L (20 ng/mL) 

➤Normal seviye: 50 nmol/L(20 ng/mL) ile 125 nmol / L (50 ng /mL)

➤Yüksek seviye:125 nmol/L (50 ng/mL)

 

D vitamini eksikliğinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavide D vitamini ağızdan ya da enjeksiyon şeklinde alınır. Tek dozluk enjeksiyon 6 aylık vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Oral tedavilerde ilaç günlük, haftalık yada aylık olarak alınabilir. Yaş, durum ve eksiklik seviyesine bakılarak en uygun doz ve yöntem doktor tarafından belirlenir. Tedavi ile vitamin seviyesini yeterli hale getirmek ve stabiliteyi sağlamak hedeflenmektedir.

Sağlıklı Günler Dileriz.