BLOG

ENDOSKOPİ NEDİR?

ENDOSKOPİ NEDİR?

ENDOSKOPİ NEDİR?

Endoskopi sindirim sistemi rahatsızlıkları incelemelerinde kullanılan bir tedavi çeşitidir. Yaklaşık olarak 40 yıldır sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Endoskopinin başarılı olmasının koşulu uzman hekimler tarafından yapılması ve yöntemin doğruluğudur.

Ucunda ışık ve kamera olaan bir makinedir. Mideye ve bağırsaklara ulaşarak görüntülenmesini sağlar. Sindirim sisteminde oluşan rahatsızlıklarınm tespiti için oldukça etkili bir yöntemdir. Hastalıkların teşhisinde ve midedeki poliplerin temizlenmesinde tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Endoskopinin iki türü vardır;

Kolonoskopi ve Gastroskopi.

 

Endoskopi Kimlere Uygulanır?

-Kansızlık problemi ve mide probleminde

-Mide ekşimesi, reflü gibi mide sorunları olanlarda

-Mide ile ilgili operasyon geçirmiş kişilerde

-Siyah dışkılaması olanlarda

-Kabızlık çekenlerde

-Polip, divertikül gibi hastalıkların teşhisinde

 

Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi aletinin ucunda ışık ve kamera bulunur. İşlem sırasında hastanın oksijen düzeyi ve durumu izlenir. Ekrana yansıtılır ve gerekirse hastadan parça alınır. Varsa polipler temizlenir. Üst bölge incelenecekse işlem genelde 5 dakika sürer. Kalın bağırsağın incelendiği kolonoskopide ise işlem 20 dakika kadar sürmektedir. İşlem öncesi hastanın bir gece önceden aç kalması istenir. Hastanın durumuna bağlı olarak koldan sakinleştirici ilaç verilebilir.

 

Sağlıklı Günler Dileriz