BLOG

HAMİLELİKTE KORONA

HAMİLELİKTE KORONA

HAMİLELİKTE CORONA VİRÜS

Dünyayı hızla etkilemeye devam eden corona virüs, maalesef korku salmaya devam ediyor. Hamilelik sürecinde neler yapmalı? Nasıl korunmalı? Bebeğe zarar verir mi? Soruları hamileler için oldukça önemli. Biz de tüm bu soruların yanıtlarını sizler için bulduk.

Corona nasıl yayılıyor?

Bilindiği üzere Çin'in Wuhan kentinde virüs başlangıcı oldu. Bir deniz ürünleri pazarında ortaya çıktı ve tüm dünyaya yayıldı. Hayvandan insana geçen virüs şu an insandan insana oldukça hızlı bir şekilde solunum yolu ile yayılmakta.

Hamilelerde virüs belirtileri nelerdir?

Diğer kişilerdeki aynı belirtiler görülmekedir. Orta şiddette grip benzeri bulgular ortaya çıkar. Öksürük, ateş ve solunum rahatsızlııkları görülür ciddi anlamda solunum yetmezliği yaşlılarda görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde de solunum yetmezliği görülebilmektedir.

Bebeği etkiler mi?

Anne karnındaki bebeğe geçtiği görülmemiştir. Çin'de yeni doğmuş bir bebeğin kordan sıvısından alınan örneklere bakıldığında virüse dair bulguya raslanmamıştır. Aynı zamanda erken doğuma yol açmamaktadır.

Hamilelere tavsiyer,

-Kalabalık alanlardan uzak durulmasını ve mümkünse seyehatlerin ertelenmesini,

-Virüs taşıyabilecek kişilerden kesinlikle uzak durulmasını

-Kişsel hijyen kurallarına dikkat edilip, sık sık ellerin yıkanmasını ve toplu alanlardan uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

Virüs ortaya çıkarsa ne yapmalı?

Acilen sağlık kuruluşlarına başvurulmalı ve gerekli tedaviler başlatılmalı. Tedavi ve takip süresince bebeği etkilemeyecek şekilde tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Öncelik anne sağlığını korumaktır. 14 günlük kuluçka süresi içerisinde doğum gerçekleşmiş ise, bebek doğduktan sonra da virüs ortaya çıkabilir. Bu sebeple annenin kontrolleri ihmal etmemesi gerekmektedir.

Emzirmede sorun yaşanır mı?

Anne karnında bebeğe virüs bulaşmamış olsa da, emzirme ve temas ile bebeğe bulaşabilir. Bu sebebple bazı bölgelerde anne doğurduktan sonra bebek steril bir ortama alınmıştır. Ancak anne ile bebeğin bağlanması elbette önemlidir. Bu sebeple emzirirken şu önlemleri almalısınız;

-Bebeğe ve biberona değmeden önce eller dezenfekte edilmeli,

-Koruyucu yüz maskesi takılmalı,

-Sağım yolu ile süt veriliyorsa, makineler her kullanışta dezenfekte edilmeli

-Süt verilmiyorsa, mamayı virüs taşımayan biri bebeğe vermelidir.