BLOG

HEMATOLOJK HASTALIKLAR

HEMATOLOJK HASTALIKLAR

Hematolojik hastalıkları özetlemek gerekirse aşağıdaki maddelerle belirtileri ve bulguları sıralayabiliriz:

Halsizlik ve yorgunluk: Anemiler, dalak büyümesi ile görülen kan ve lenf bezi hücrelerinin normal olmayan şekilde çoğalmasıyla seyreden (miyeloproliferatif ve lenfoproliferatif) hastalıklarda görülür.

Nefes darlığı: Lenf bezlerinin akciğere ve hava borusuna baskı yapması ve anemiye bağlı kalp yetmezliği sonucunda görülür.

Çarpıntı: Kalp atışının hissedilmesidir. Kansızlığa ve anemiye sebep olabilen hematolojik hastalıklarda anemi ve ateş nedeniyle olabilir.

Kilo kaybı: Yeterli yemek yenmesine rağmen zayıflama, zehirli guatr ve şeker hastalarında görülür. İştahın azalmasından dolayı oluşan kilo kaybı lenf bezi kanserlerinde ve ciddi kan hastalıklarında ortaya çıkar.

Sarılık: Hemolitik anemilerde kanın vücuttaki yıkımı ve lenf bezlerinin karaciğerde ve safra yollarında baskı yapmasına takiben bilürübin artması ile deri ve mukozalarda sarılık gözlenir.

B12 ve folik asit eksikliği sebepli anemilerde sarı renkli görüntüye yol açan sarılık izlenebilir. Genç yaşlarda sarılık, dalak büyümesi ve safra kesesi taşı doğuştan gelen anemilerde görülür.

Solukluk: Anemi hastalarının derisinin soluk olma sebebi kan hücrelerinin hatalı ve yetersiz yapılmasıdır. 

Tırnak bozuklukları: Demir eksikliği hastalarında kaşık tırnak önemli bir belirtidir.

Kemoterapi alımı sonrası tırnakta çizgilenmeler ve kök hücre nakli sonrası tırnağın yenilenmesi gözlemlenir. İlaçlara bağlı olarak deri ve tırnaklarda koyu çizgiler oluşabilir.

Dalak büyüklüğü: Enfeksiyonlar, siroz, kalp yetmezliği gibi hastalıklar dalak büyümesine yol açabilir. Fiziksel muayene sırasında ele gelen dalak normalde 11-12 cm olması gereken boyutunun üç katına çıkmış demektir.

Ateş: Ateş; çoğu kan hastalığında görülür, ciddi kan hastalıklarında ortalama 38 derece üzeridir. Enfeksiyonlarda yüksek ateş ve tansiyon düşüklüğüne çarpıntı ile titreme eşlik eder.

Ayak bileği ülserleri: Akdeniz anemisi olan kişilerde hidroksiürea ilacı uzun süre kullanıldığında kalıcı ayak bileği ülserleri oluşabilir.

Deri kanamaları: Kanda pıhtılaşma işlevi olan hücrelerin sayısal azlığından ve işlevsel bozukluğundan dolayı deride iğne başı kadar ya da biraz daha büyük kanamalar meydana gelebilir.

Orak hücreli anemi: Pıhtılaşma işlevini gören hücrelerin normalden fazla olması sebebiyle olan hastalıktır. 

Lenf bezlerinde büyüme: Lenf bezlerinin çaplarının normalden büyük olmasına denir. Eğer lenf bezesi 1 cm den büyükse bu normalden büyük anlamına gelmektedir.

Karaciğer büyümesi (Hepatomegali): Bir çok hastalık bu duruma sebep olabilir. Kalp yetmezliği, siroz, karaciğer damarlarında pıhtı ve bunun gibi hastalıklar en sık büyüme sebebidir. 

Safra kesesi taşı: Genç yaşta anemi ve safra kesesi taşı varsa testlerde farklı bir şey çıkana kadar doğuştan alyuvar yıkımına bağlı kansızlık denilebilir.