BLOG

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

 Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? 

Huzursuz bacak sendromu kronik olan bir sinir sistemi hastalığıdır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir. Huzursuz bacak sendromu olan hastalarda genelde ayak ve bacaklarda karıncalanma, yanma, uyuşma, ağrı ve kaşıntı gibi semptomlar görülebilir. Bazılarında ise bu semptomlar kol ve ellerde görülebilir. Huzursuz bacak sendromu semptomlarının görüldüğü hastaların detaylı muayene edilmesinin ve sorunun kaynağının tespit edilmesinin önemi büyüktür. Çünkü bazen huzursuz bacak sendromu semptomları normal kas krampları vs. ile karıştırılabilmektedir. 

Huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir? 

Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde sık rastlanan belirtiler aşağıdaki gibidir: 

 • Daha çok geceleri artan ve sıklaşan ağrı/rahatsızlık 

 • İstemsiz gerçekleşen bacaktaki seğirmeler 

 • Ayak ve bacaklardaki huzursuzluk hissi 

 • Huzursuzluk hissi sebebiyle sürekli bacaklarını hareket ettirme isteği ve hareket ile rahatsızlığın kısa süreli geçişi 

Huzursuz bacak sendromu nedenleri nelerdir? 

Huzursuz bacak sendromu genelde sebepsiz olarak ortaya çıkar. Fakat bazı durumlarda da kişide bulunan farklı etkenlerin sebep olduğu düşünülür. Bu etkenlerin başlıcaları: 

 • Hamilelik (Genelde 3.trimestr) 

 • Fazla alkol tüketimi 

 • Kalıtsal yatkınlıklar 

 • Antidepresan ve antipsikotik kullanımı ile serotonin seviyesindeki artış 

 • Anemi çeşitler (Demir eksiliği anemisi veya diğerleri) 

 • Nöropati 

 • Omurilikte spinal kord veya spinal blok oluşumu 

Huzursuz bacak sendromu tanısı nasıl koyulur? 

            Huzursuz bacak sendromu tanısını koymak için öncelikle kişiden detaylı ve dikkatli bir şekilde kendi hastalık öyküsü, ayrıca kalıtsal sebepleri değerlendirmek amacıyla ailesinde görülen hastalıklar öğrenilmelidir. Eğer şüphe durumu mevcut ise hastalığın sinirsel bir hastalık olması sebebiyle fiziksel ve nörolojik muayeneler yapılır. Tanı konulurken Uyku Hastalıkları alanında uzman kişilerin değerlendirmesi önemlidir. Bazen duruma göre elektrofizyolojik testler vb. yapılması gerekli olur. Eğer kişiye huzursuz bacak sendromu tanısı koyulur ise tedavisinin dikkatli şekilde planlanması gerekmektedir. 

Huzursuz bacak sendromu tedavi yöntemleri nelerdir? 

Huzursuz bacak sendromu tedavi yöntemi seçilirken hastalığın idyopatik (sebepsiz) huzursuz bacak sendromu mu veya neye bağlı huzursuz bacak sendromu olduğunun (yani sekonder tip) iyi tespit edilmesi gerekmektedir. Çünkü tedavi planı buna göre oluşturulacaktır. Örneğin hastada mineral veya vitamin eksikliğine bağlı bir huzursuz bacak sendromu varsa öncelikle bu eksikliğin giderilmesi için plan oluşturulacaktır.  

Diğer durumlarda hastanın günlük yaşantısında dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Beslenme bunlardan biridir, beslenme huzursuz bacak sendromunda çok büyük önem taşır. Kafein alımının kontrol altında tutulması, alkolün azaltılması, sigaradan ve stresten uzak durulması önemli noktalardır. Bunların haricinde uzun süre hareketsiz kalmaktan kaçınılmalıdır. Masaj, sıcak/soğuk kompres uygulamaları ve ev egzersizleri yapılmalıdır.  

Sağlıklı Günler Dileriz.