BLOG

KIL DÖNMESİ AMELİYATI

KIL DÖNMESİ AMELİYATI

 

KIL DÖNMESİ AMELİYATI

Saç ve kıl dökülmesi sebebiyle cildin altında oluşan ceplerdir. Özellikle ense ve sırttan dökülen kılların kuyruk sokumunda birikmesi ve orada cildin altına yerleşmesi durumudur. Zaman içerisinde enfeksiyon oluşturmaktadır.

Hangi bölgede ortaya çıkar?

Çoğunlukla kuyruk sokumunda meydana gelir. Göbek deliği, koltuk altı ve parmak aralarında da meydana gelebilir.

Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Çok uzun süre oturan kişilerde ve meslek gruplarında daha fazla rastlanmaktadır. 

 

Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?

-Ciltte anüsün yukarısında sinüsler oluşur.

-Akıntı ve kötü koku mevcuttur.

-Deride kızarıklık mevcuttur.

-Ateş görülebilir.

Tedavi edilmediği zaman çok nadir olsa da kanser görülmektedir. Kıl dönmesi olan kişilerin genel cerrahi doktorlarına gitmeleri gerekmektedir. Tedavi cerrahi yöntemle yapılmaktadır. 

Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesinde tercih edilen tedavi yöntemi ameliyattır. Diğer yöntemlerle kıl dönmesi tekrar edebilmektedir. Ameliyatta kıl dönmesi olan yere kesi atılarak yuva tamamen çıkarılır. Ameliyat öncesi enfeksiyonu gidermek için antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. 

Evde neler yapılabilir?

Ilık su içerisinde oturmak ağrıyı azaltır, C vitamini ve çinko takviyeleri doku tamiri için faydalı olabilir. Çay ağacı, adaçayı ve hint yağı gibi bitkisel yağların bölgede kullanımı ağrıyı alabilmektedir. Kan akışını hızlandırıcı egzersizler iyileşmeye yardımcı olmaktadır. 

Sağlıklı Günler Dileriz.