BLOG

KOLESTEROL NEDİR?

KOLESTEROL NEDİR?

KOLESTEROL NEDİR?

Birçok insanı etkileyen, kalp ve damar hastalıklarının oluşumunda etken olan kolesterol, özellikle hayvansal gıdaların çok fazla tüketilmesinden kaynaklı olarak kandaki oranı yükselir ve birçok hastalığa neden olur. Bu sebeple kolesterol seviyesinin dengeli olması önemlidir.

Kolesterol çeşitleri nelerdir?

iyi kolesterol ve kötü kolesterol en bilinen çeşididir. İyi kolesterolde lipoprotein, doku ve damarlara kolesterolün taşınmasını sağlar ve damarlarda birikme engellenerek kalp damar hastalıklarının oluşumu engellenir. Bunun yanı sıra kötü kolesterol düşük yoğunluklu lipoproteinin kanda yükselmesi ile damarlarda kolesterolün birikmesine neden olur ve kalp damar hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlar. 

Bunun yanında diğer kolesterol çeşitleri:

-VLDL(çok düşük yoğunluklu lipoprotein)

-Şilomikronlar

-Trigliseridler

-Lipidler

 

Kolesterol değeri ne olmalı?

Normal değerler arasında olması kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi açısından çok önemlidir. LDL düzeyi 130 mg/dL altında, toplam kolesterolün 200/- mg/dL altında, trigliserid düzeyinin 150 mg/dL altında ve HDL düzeyinin kadınlarda 40 erkeklerde 50 mg/dL üzerinde olmalıdır. 

Kolesterol belirtileri nelerdir?

-Yüzdeki yağ bezeleri

-Göğüste ağrı

-Yorgunluk

-Baş dönmesi

-Solgun cilt

-Cilt lekeleri

-Morarma

-Yaralarda geç iyileşme

Kolesterolü nasıl düşürürüz?

Kolesterol yüksekliği sebebi ile kalp damar hastalıkları yaşayan kişilerde derhal tedavi süreci başlatılmalıdır. Stalin grubu ilaçlar tedavide doktorlar tarafından kolesterolün düşürülmesinde tercih edilmektedir. Bunun yanında kolesterol seviyesinde düşme sağlamak için uygun diyetler hazırlanmalıdır. Kolesterolü düşürmek için uygulanan diyette kolesterol seviyesi 300 mg’ın altına düşürülecek şekilde hedeflenmelidir.

Diyet nasıl olmalıdır?

Hayvansal gıdaların günlük diyete dağıtılması gerekmektedir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı tercih edilmesi gerekmektedir. Kırmızı et tüketiminin haftada 2 ye düşürülmesi gerekmektedir. Fast Food tüketimi ve trans yağ tüketimi engellenmelidir. 

Sağlıklı Günler Dileriz.