BLOG

MEME KANSERİNDE BESLENME

MEME KANSERİNDE BESLENME

MEME KANSERİNDE BESLENME

Kanser türlerinin tümünde erken teşhiş çok önemlidir. Tedavi süreci başladığında hastanın beslenme sürecini ve alışkanlıklarını gözden geçirmesi gerekmektedir. Gerekiyorsa hastanın tüm alışkanlıklarını bırakıp yeni bir programa başlaması gerekmektedir.

İştah Problemi

Kanser tedavisinde vücut çok fazla enerji harcadığı için ani kilo kayıpları ve iştahta azalma görülebilir. Kilo kaybı tedavi sürecini de olumsuz etkilemektedir. İştahı arttırmak için küçük ama sık beslenmeye geçilmesi faydalı olacaktır. En çok sevilen besinlerin tüketimi iştahın artmasına olanak sağlar. Ancak bu besinler hazır gıdalar, kızartma gibi yiyecekler olmamalıdır. Besin değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Meyva, süt ürünleri, mama haline getirilip içilebilir.

Bulantı Sorunu

Mide asidini düzenleyici gıdalar tüketmek bulantıyı azaltmaya yardımcı olur. Kızartmalarda, ekşi ve gazlı gıdalar bulantıyı tetiklediği için kaçınılmalıdır. Tuzlu fıstık, galeta gibi gıdaların tüketiminin arttırılması ve öğünleri 8'e çıkarıp porsiyonları küçültmek bulantıyı azaltır.

Kabızlık Sorunu

Su tüketimini arttırmak kabızlık için faydalı olacaktır. Lifli gıdalar, tahıllı ekmekler beslenmede muhakkak yer almalıdır. Tedavi sürecinde beyaz kan hücresinde düşme olduğu için, meyve ve sebze tüketimi pişirilerek tüketilmeli ve arttırılmalıdır.

İshal Sorunu

Su kaybı olduğu için sıvı tüketimini günde en az 2,5 litreye çıkarmak gerekmektedir. İshal varsa tahıllı gıdalardan uzak durulmalı ve beyaz ekmek, meyve, muz, elma gibi besinler tüketilmelidir.

Enfeksiyon Problemi

Tedavi sürecinde bağışıklık sistemi zayıf olduğu için, besinlerin muhakkak düdüklü tencerede pişirilmesi gerekmektedir. A,C,E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Aynı zamanda balık, ceviz ve semizotu antioksidan içerdiği için bağışıklı sistemini güçlendirmektedir.

Ne Tüketilmeli?

Öğünlerden birinde muhakkak et, tavuk ya da balık bulunmalıdır. Kuru baklagillere de besinlerde yer verilmelidir. Eğer ağız içi yaralar varsa, yoğurt ve patates püresi yeme açısından kolaylık sağlayacaktır. Keten tohumu bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Antioksidan içeriği fazla olan hurma, bal kabağı, havuç gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Günler Dileriz.