BLOG

OZON TEDAVİSİ

OZON TEDAVİSİ

OZON TEDAVİSİ

 

Alternatif bir tedavi yöntemi olan ozon tedavisi, halihazırda uygulanan tedavilere yardımcı olmak adına kullanılmaktadır. Özellikle deri hastalıkları ve enfeksiyon hastalıklarında oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir 

 

Ozon tedavisi nedir?

Hücre ve dokuların gelişmesini ve sağlıklı kalmasına en büyük etken oksijendir. Canlılar için oksijen hayati öneme sahiptir. Tedavi amaçlı oksijen kullanımı iki şekildedir. Birincisi, Koah gibi solunum hastalıklarında kullanılan “normobarik oksijen”dir. İkincisi de yüksek basınç ortamı kullanılarak oksijen seviyesinin %100’de 100’e ulaşmasını sağlayan “hiperbarik” oksijen tedavi yöntemidir. Basın yöntemi ile normalde %21 oranında olan oksijen oranını %100’de 100’e çıkması sağlanır. Bu sayede de hücre ve dokulara maksimum düzeyde oksijen ulaşması sağlanır. 

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Özellikle dolaşım sistemi hastalıkları olmak üzere, kanser, göz hastalıkları, bakteriyel hastalıklar ve enfeksiyonlar gibi bir ok hastalıkta alternatif ek tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. 

Fayda ve zararları nelerdir?

Doktor tavsiyesi doğrultusunda uygulandığında son derece hızlı sonuç alınan ucuz bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisinde oksijenin yanıcı bir madde olmasından kaynaklı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Oksijen oranı hızla arttığından buna bağlı karbondioksitin artması akciğer hastalıklarında gerekli doz ayarlanmazsa sorun yaratmaktadır. Bu sebeple doktorun reçetesi ve karar verdiği doz şeklinde tedavi uygulanmalıdır. 

Sağlıklı Günler Dileriz.