BLOG

TÜKÜRÜK BEZİ TAŞI NEDİR?

TÜKÜRÜK BEZİ TAŞI NEDİR?

TÜKÜRÜK BEZİ TAŞI NEDİR?

Tükürük bezi taşı, en çok çene altı bezlerinden kaynaklı olarak görülmektedir. Tükürük bezi taşı problemi olanlarda, tükürük salgısının kıvamı daha koyudur. Tükürük akımında azalma, pH bozulması da taş oluşumuna sebep olabilmektedir.

 

Tükürük Bezi Taşı Belirtileri Nelerdir?

Şikayetler, kişiden kişiye, tıkanıklığın derecesine, salgı hızına ve bez dokusundaki iltihaba göre değişmekle beraber, genel olarak brlirtiler şu şekildedir;

  • Limon gibi asidik yiyecekler yendiğinde çene altında ve tükürük bezlerinde yanma ve şişme

  • Kulak önünde ani şişme,

 

Teşhisi Nasıl Yapılır?

Tükürük bezi taşı tanısı, radyolojik incelemeler sonrasında konulabilir. Eğer taş yüzeye takınsa, uzman hekimin parmak ucu ile hissedilir. Aynı zamanda iltihap da mevcutsa, tükürük bezlerine bastırıldığında iltihabın dışarı çıkması ile teşhis yapılabilir. Ultrason ve bilgisayarlı tomografi ile taşın büyüklüğünü ve seviyesini saptamak kolaydır.

 

Tükürük Bezi Taşının Tedavisi Nelerdir?

Eğer bakteriyel bir durum varsa enfeksiyonu yok etmek için antibiyotik tedavisi uygulanır. Antienflamatuvar ilaçlar da tedavi sürecinde tercih edilmektedir. En bilindik tedavi yöntemi, açık cerrahi yöntemlerdir. Tükürük bezi taşları cerrahi yöntem ile temizlenebilir.

Sağlıklı Günler Dileriz.