BLOG

VAJINAL AKINTI

VAJINAL AKINTI

VAJİNAL AKINTI NEDİR?

Vajinal akıntı sağlıklı bir kadının doğal fonksiyonudur. Vücut vajinal akıntı ile kendini korur ve temizler. Yumurtlama durumlarında ve cinsel birleşme esnasında akıntı olması normal kabul edilmektedir. Aynı zamanda spor aktiviteleri, doğum kontrol hapları, stres vajinal akıntıda artışa neden olabilmektedir. Ama kokulu ve anormal akıntı enfeksiyon ve hastalıkların belirtisi olabilir. Vajinal akıntının dengesini bozabilecek etmenler:

-Antibiyotik kullanımı

-Kanser

-Klamidya

-Sabun, losyon, banyo malzemeleri

-Pelvik enfeksiyon

-Menopoz

-Vajinit

Vajinal akıntı çeşitleri nelerdir?

Akıntının rengi ve yoğunluğu olarak çeşitlendirilmektedir. 

Beyaz renkli akıntı:

Menstrüel dönemde beyaz akıntı olması doğaldır. Kaşıntı ve süt benzeri bir kıvam varsa normal değildir. Maya enfeksiyonunun belirtisidir. Tedavi edilmesi gereklidir.

Berrak ve akışkan akıntı:

Oldukça normal bir akıntı türüdür. Mukus kıvamındaysa yumurtlama döneminin göstergesidir. Belli dönemlerde görülmektedir. 

Kahverengi ya da kanlı akıntı:

Genellikle adet dönemi sırasında ya da sonrasında görülmektedir. Normal bir akıntı türüdür. Lekelenme ile karıştırılmamalıdır. Adet dönemi dışında gerçekleşen kanlı ya da kahverengi akıntı lekelenme olarak kabul edilmektedir. Bu hamilelik belirtisi olabilir. Kadın hastalıkları uzmanına başvurulması gerekmektedir. Çok nadir olsa da kanlı ya da kahverengi akıntı rahim ağzı kanserinin belirtisi olabilmektedir. 

Sarı ve yeşil akıntı:

Kokulu, yoğun kıvamlı sarı ya da yeşil akıntı normal değildir. Bu akıntı türü enfeksiyon habercisidir. Cinsel ilişki yolu ile yayılan bir enfeksiyon türüdür.

Vajinal akıntı tedavisi nasıldır?

Altta yatan sebebe göre değişiklik gösteren tedavi süreci krem ya da jel ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bakteriyel akıntılarda ise antibiyotik tedavii uygulanmaktadır. 

Vajinal akıntının önlenmesi için ne yapmalı?

-Vajina düzenli olarak su ve yumuşak sabun ile temizlenmelidir.

-Kokulu ve alkollü sabunlar kullanılmamalıdır.

-Köpüklü banyodan kaçınılmalıdır.

-Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmelidir. 

Sağlıklı Günler Dileriz.