BLOG

YUMURALIK HASTALIKLARI

YUMURALIK HASTALIKLARI

YUMURALIK HASTALIKLARI

 

Kadının rahminin iki yanında yer alan yumurtalıklar doğğurganlığı sağlamaktadır. Yumurtalık hastalıkları jinekolojik muayene, ultrason gibi yöntemlerle teşhis edilebilmektedir. Yumurtalık hastalıklarının bazıları, kısırlığa, kistlere sebep olabilmektedir.

 

Polikistik Over

Yumurtalıkların etrafında bulunan kistlerdir. Adet döngüsünün düzensiz olmasına yol açmaktadır. Kalp damar, diyabet, kısırlık, obezite, düşük gebelikler gibi sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Yumurtalık İltihabı

Genellikle karın ağrısı, ateş, kokulu akıntı gibi belirtileri mevcutur. Akıntının incelenmesi ile teşhis rahatlıkla konulur. Eğer tedavi uygulanmazsa, tüplerde tıkanıklığa sebep olmaktadır. Tıkanıklık gerçekleşirse, yumurtalıkların alınması söz konusu olabilir.

 

Dermoid Kist

Üreme hücrelerinde meydana gelen kistler cerrahi yollarla alınır. Kanser olarak düşünülürse, karın zarı, rahim gibi çevre yerler de cerrahi operasyonla alınmaktadır.

 

Yumurtalık Kistleri

Yumurtaların içerisinde bulunan içi sıvı dolu keselerdir. Çoğunlukla iki çeşittir. Fonksiyonel ve anormal. Fonksiyonel kistler genellikle kendiğinden iyileşmektedir.

 

Çikolata Kisti

Rahmin iç duvarına yerleşen kistlerdir. Ağrı ile kendini belli eder. Kistler sıvı çikolataya benzediği için bu ismi almıştır. Kronik ve tekrarlayabilen bir hastalıktır.

 

Yumurtalık Kanseri

Çoğunlukla 50 yaşın üzerineki kişilerde görülmektedir. Menapoza giren kadınlarda görülme olasılığı yüksektir. Yumurtalık kanserinde erken teşhisin önemi büyüktür. Bu sebeple özellikle 40 yaş üstü kadınların düzenli kontrol yaptırmaları hayati öneme sahiptir.

 

Sağlıklı Günler Dileriz.